EURO 2012: ΣΤΟΥ "4" ΑΠΟ ΑΠΟΨΕ Η ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ

ΜΕ ΡΟΝΑΛΝΤΟ ΣΤΑ ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ Η ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
 ΤΣΕΧΙΑ       ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
                                              0-1
     Έχοντας ένα πάρα πολύ καλό β΄ημίχρονο η Πορτογαλία με ηγέτη και σκόρερ τον Κριστιάνο Ρονάλντο νίκησε την Τσεχία με σκορ 1-0 και έγινε η πρώτη ομάδα των προημιτελικών η οποία εξασφάλισε την πρόκριση της στον ημιτελικό.
         Στο 25΄ ο Κριστιάνο Ρονάλντο βγήκε τετ α τετ με τον Τσεχ, αλλά το δυνατό σουτ του θα αποκρούσει εντυπωσιακά από τον τερματοφύλακα των Τσέχων.

Στο 33΄ ο Κριστιάνο Ρονάλντο με ανάποδο ψαλιδι μέσα από την περιοχή και λίγο πλάγια δεξιά, η μπάλα έφυγε έξω από το αριστερό δοκάρι του Τσεχ.
    Σουτ στο κάθετο δοκάρι από τον Κρ. Ρονάλντο στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου (45+1) ύστερα από φανταστική ενέργεια.
      Δεύτερο δοκάρι για τον Ρονάλντο στο 49΄ στο το πολύ δυνατό απ΄ευθείας   φάουλ που επιχείρησε έξω από την περιοχή

Ένα πολύ δυνατό σουτ του Νάνι στο 58΄ θα διώξει πολύ δύσκολα ο Τσέχ.
Νέα απόκρουση για τον Τσεχ στο 64΄στέλνοντας την μπάλα κόρνερ στο σουτ του Μοουτίνιο.

Στο 78΄θα έρθει η λύτρωση για τους Πορτογάλος με εκπληκτική κεφαλιά ψαράκι του Ρονάλντο μετά από φοβερή σέντρα του Νάνι από δεξιά για το 0-1.
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γουέμπ (Αγγλία).
ΤΣΕΧΙΑ (Μπίλεκ): Τσεχ, Γκέμπρε Σελασιέ, Σίβοκ, Κάντλετς, Λιμπέρσκι, Χούμπσμαν (86' Πέκχαρτ), Πλάζιλ, Γίρατσεκ, Νταρίντα (63' Ρέζεκ), Πίλαρ, Μπάρος.
ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ (Μπέντο): Ρουί Πατρίσιο, Ζοάο Περέιρα, Μπρούνο Αλβες, Πέπε, Φάμπιο Κοεντράο, Ραούλ Μεϊρέλες (88' Ρολάντο), Μιγκέλ Βελόσο, Ζοάο Μουτίνιο, Νάνι (84' Κουστόδιο), Ποστίγκα (40΄Ούγκο Αλμέιδα), Ρονάλντο.