Κυριακή, Σεπτεμβρίου 30

ΔΕΝ ΠΗΓΕ ΓΙΑ "ΔΙΑΚΟΠΕΣ" ......ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΛΙΑ Ο Ν.Ε.Ο.Λ.

ΕΑ Παραλίας - ΝΕΟ Ληξουρίου 55-62

Νίκη και πρώτο ροζ φύλλο αγώνα για την παιδική ομάδα του ΝΕΟΛ απέναντι στην πολύ καλή και μαχητική ομάδα της ΕΑ Παραλίας σήμερα το μεσημέρι στην Πάτρα στα πλαίσια της δεύτερης αγωνιστικής του 5ου ομίλου του πρωταθλήματος της ΕΣΚΑ-Η..

Η Ληξουριώτικη ομάδα ξεκίνησε πολύ δυνατά και βρέθηκε με ένα αρχικό σερί 10-0 μπροστά με το τζάμπολ του αγώνα με την πρώτη περίοδο να τελειώνει με σκορ 14- 7.
   Στη συνέχεια η πατρινή ομάδα ισορρόπησε το παιχνίδι και σε συνδυασμό με κάποια φάουλ επιπόλαια των παικτών του Μανώλη Δούλια έκλεισε το ημίχρονο με αποτέλεσμα 29-20 για την ομάδα της Κεφαλλονιάς.
  Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίδες της ΕΑ Παραλίας προσπάθησαν να πιέσουν για να μειώσουν, έφτασαν μέχρι και την διαφορά στο καλάθι, αλλά η ψυχραιμία και η ωριμότητα της ομάδας του ΝΕΟΛ, που δεν έχασαν σε κανένα σημείο του αγώνα το προβάδισμα και τον ελέγχο του ματς οδήγησε στο τελικό (και δίκαιο) 62-55.
   Για την ομάδα του ΝΕΟΛ ξεχώρισαν οι Δρακόπουλος και Αραβαντινός Χαράλαμπος, ενώ για την ΕΑ Παραλίας ο Κουκουλομάτης ήταν ασταμάτητος (27π-4τρ).
ΕΑ Παραλίας - ΝΕΟ Ληξουρίου 55-62 (20-29)
α' περίοδος 7-14
β' περίοδος 13-15
γ' περίοδος 15-12
δ' περίοδος 20-21
ΕΑ Παραλίας (Κωστόπουλος) Δημόπουλος 11,Φραντζής 3, Παύλος 4, Μπαλτιμάς 10, Κουκουλομάτης 27
ΝΕΟΛ (Μανώλης Δούλιας) Αραβαντινός Χαρ. 10, Καπάτος 15, Δρακόπουλος 14, Παγώνης 15, Μαρούλης Στ 4, Μαρούλης Αλέξης 4, Αραβαντινός Χρ. Αντωνάτος, Μπελίτσης