Κυριακή, Νοεμβρίου 11

Ε.Σ.Κ.Α.Η. ΠΑΙΔΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ:ΠΕΡΙΠΑΤΟΣ ΤΟΥ Ν.Ε.Ο.Λ. ΣΤΟ ΑΡΓΟΣΤΟΛΙ

Α.Σ. Κεφαλονιά-Ν.Ε.Ο.Λ. 38-64...σκορ και θέαμα από το Ληξούρι!!!

Έχοντας σε εκπληκτική μέρα επιθετικά τους Βολτέρα (26 πόντους σε 30 λεπτά συμμετοχής), Παγώνη (21 πόντους, 12 ριμπάουντ, 4 κοψίματα) Μαρούλη Στέφανο (9 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 κοψίματα) και με τους Δρακόπουλο, Μαρούλη Αλέξη να παίζουν ασφυκτική άμυνα πάνω στο ατού του Α.Σ.Κ τον Καλαφάτη (περιορίστηκε στους 14 πόντους τη στιγμή που ο φετινός μ.ο. του αγγίζει τους 30 πόντους).
  Το ... τρένο του Ληξουρίου πέρασε express από το κλειστό του Αργοστολίου και σταμάτησε στους 64 πόντους προσφέροντας κατά διαστήματα όμορφο θέαμα στον κόσμο που ήταν αρκετός στις εξέδρες του γηπέδου.

Στην εξέλιξη του αγώνα, ο ΝΕΟΛ πήρε από την αρχή το προβάδισμα και παίζοντας πιεστική άμυνα στις τέσσερις γωνιές του γηπέδου, έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 20-11, δείχνοντας από την έναρξη και της δεύτερης περιόδου ότι είναι το "αφεντικό" του παιχνιδιού καθώς ολοκλήρωσε το ημίχρονο προηγούμενος με 34-21.

Με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου οι παίδες του Μανώλη Δούλια μπήκαν ακόμα πιο ορεξάτοι στο παρκέ και συνεχίζοντας με zone press στα 4/4 του γηπέδου απογείωσαν την διαφορά στους 30 πόντους (53-22 λίγο πριν το τριαντάλεπτο) ενώ στην επίθεση υπήρχαν στιγμές που η μπάλα ...χάθηκε.
   Στο τελευταίο δεκάλεπτο με τις συνεχείς αλλαγές που έδωσαν την δυνατότητα σε όλους τους παίκτες της αποστολής του Ληξουρίου να έχουν αρκετό χρόνο συμμετοχής προετοιμαζόμενοι και για τα πιο δύσκολα παιχνίδια της δεύτερης φάσης που αρχίζει τον Δεκέμβριο, ο ρυθμός έπεσε και η κόρνα της γραμματείας βρήκε το ΝΕΟΛ νικητή με τελικό σκορ 64-38.
   Καλή η διαιτησία των Κανελλόπουλου, Κότσιρη, ενώ πολύ όμορφη η ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι φίλαθλοι και των δύο ομάδων που παρακολούθησαν το παιχνίδι.
  Απομένει ο τελευταίος αγώνας με τον Ήφαιστο την επόμενη Κυριακή στο Αίγιο (18/11), όπου με νίκη και ανεξάρτητα από τα άλλα αποτελέσματα ο Ν.Ε.Ο. Ληξουρίου κατακτά την πρώτη θέση στον 5ο όμιλο και κοιτάει με αισιοδοξία το μέλλον του στην επόμενη φάση.
 Για τον συμπολίτη Α.Σ. Κεφαλονιά τα πράγματα έχουν δυσκολέψει, καθώς περιμένει αρνητικά αποτελέσματα από το Αίγιο-συγκεκριμένα 3 ήττες σε ισάριθμους αγώνες-, για να περάσει ως 3ος του ομίλου.

Τα δεκάλεπτα: 11-20, 21-34, 26-53, 38-64
Α.Σ.Κ.:(Λεωνίδας Παπαδάτος), Χαλιώτης 6, Λάλης 4, Καλαφάτης 14, Παπαδημητρίου 2, Μουίκης 11, Φραγκιάς, Μπενετάτος, Ντιήλ, Αντωνέλος, Λάλης.
Ν.Ε.Ο.Λ.:(Μανώλης Δούλιας), Παγώνης 21, Σ. Μαρούλης 9, Βολτέρας 26 (2 τρ), Καπάτος 4, Δρακόπουλος 2, Α. Μαρούλης 2,  Αντωνάτος, Μπακούρος, Μουδήλος, Κρητικός, Πυλαρινός.