Κυριακή, Φεβρουαρίου 17

Α2 Ε.Σ.Κ.Α.Η.: Ήττα στο Ληξούρι για το Ν.Ε.Ο.Λ. από την Ε.Α.Π.

ΠΛΗΡΩΣΕ ΤΗΝ ΑΣΤΟΧΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΤΟΥ Ο Ν.Ε.Ο.Λ. ΚΑΙ ΓΝΩΡΙΣΕ ΕΝΤΟΣ ΕΔΡΑΣ ΗΤΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ Ε.Α.Π. ΜΕ ΣΚΟΡ 62-53
Σε ένα παιχνίδι με το άγχος για την νίκη να κυριαρχεί στις προσπάθειες των παικτών της Ληξουριώτικης ομάδας χθες το βράδυ στο κλειστό της Παλλικής ο Ν.Ε.Ο.Λ. παρότι το πάλεψε έφυγε από το παρκέ με το "κίτρινο" Φ.Α., κάτι που καθιστά πολύ δύσκολη στην προσπάθεια της ομάδας του Μ. Τζουγανάτου στη συνέχεια.
Στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα, ο Ν.Ε.Ο.Λ. μπήκε μάλλον φοβισμένα και αγχωμένα, δίνοντας δικαίωμα στους Πατρινούς να φτιάξουν μια μικρή αλλά καλή διαφορά κλείνοντας το προηγούμενοι στο σκορ 8-15.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο η διαφορά παρέμεινε περίπου η ίδια για να κλείσει το ημίχρονο με το σκορ στο 27-33 για την Ε.Α.Π..
Στο τρίτο δεκάλεπτο η εικόνα της ομάδας μας, μπροστά στο φάσμα της ήττας βλτιώθηκε σημαντικά με αποτέλεσμα να μειωθεί η διαφορά στο τρίποντο 37-40.
Το τελευταίο δεκάλεπτο και στο 1:30 περίπου μετά την έναρξη του, η ομάδα μας θα περάσει για πρώτη και δυστυχώς τελευταία φορά μπροστά στο σκορ με 41-40 βάζοντας "φωτιά" στην εξέδρα.
Η συνέχεια όμως, παρά την καλή ψυχολογία που τους έδινε αυτή η εξέλιξη, δεν ήταν η αναμενόμενη. Έτσι το άγχος, τα πολλά λάθη και τα άστοχα σουτ τριών πόντων θα δώσουν τελικά τη νίκη στους πιο ψύχραιμους φιλοξενούμενους με μια καλή διαφορά μάλιστα 11 πόντων!!!!
Διαιτήτευσαν οι κυρίες Κωνσταντινίδου και Βλάχου.
Τα 10λεπτα: 8-15, 27-33, 37-40, 52-63.
Ν.Ε.Ο. Ληξουρίου: (Μ. Τζουγανάτος), Καππάτος, Αντωνάτος Ηλ., Βολτέρας 1, Γκιόκας 17 (1), Μαρούλης, Συνοδινός 16 (2), Παναγιώτου 5, Μουρελάτος 3 (1), Μαντζαβίνος 3, Παγώνης, Πρεντάνος 7.
Ε.Α.Π.: (Σ. Βελλής), Δημόπουλος 12 (2), Λιοφάγος 11 (3), Παναγιωτόπουλος 2, Διζές 11 (2), Σταυρόπουλος 7 (1), Βιδάλης 10, Ζίζηλας 1, Κωστόπουλος, Ζουρής 9.