Τετάρτη, Ιουλίου 31

15ο ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ / ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ: Άνετη και ωραία η Εθνική μας, 12-8 τον Καναδά

bcng1

Αυτή τη φορά δεν την «πάτησε» η Εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης των Γυναικών απέναντι στον Καναδά. Νίκησε καθαρά και άνετα 12-8, αποδεικνύοντας ότι η ισοπαλία (8-8) στην πρώτη φάση ήταν μάλλον θέμα συγκυρίας.
Θα διεκδικήσει έτσι την 5η θέση στο 15ο Παγκόσμιο πρωτάθλημα, την Παρασκευή (21.45), με τον νικητή της αναμέτρησης που ακολουθεί (Ολλανδία – ΗΠΑ).
Με αποφασιστικότητα και πίστη στην ανωτερότητα τους μπήκαν στο παιχνίδι οι διεθνείς μας που σε διάστημα 5 λεπτών πέτυχαν ισάριθμα γκολ και προηγήθηκαν 5-1.
Η Αλεξάνδρα Ασημάκη κράτησε τη διαφορά στη συνέχεια (6-2), έως ότου ο Καναδάς με σερί 3-0 μειώσει (4-6) με γκολ (Μόνικα Έγκενς) μάλλον εκπρόθεσμο.
Μείωσε μάλιστα στο γκολ (5-6) με την Ράιτ στις αρχές του τρίτου 8λέπτου, για να αναλάβει δράση το … πυροβολικό μας (6 γκολ από την περιφέρεια σήμερα), αρχικά με την Βασιλική Διαμαντοπούλου που χρίστηκε σκόρερ, την Άλκηστη Αβραμίδου (πέναλτι) και την Χριστίνα Τσουκαλά (3 απανωτά γκολ), εκτινάσσοντας την διαφορά στο +6 (11-5).
Η τελευταία περίοδος αποδείχθηκε διαδικαστική, με την Εθνική μας να βάζει το κερασάκι στην τούρτα 1.44’’ από το φινάλε (Αντιγόνη Ρουμπέση).
Στα αξιοσημείωτα πάντως η αστοχία μας στην παίκτρια παραπάνω και ο χρόνος συμμετοχής που πήραν και οι νεότερες διεθνείς μας.
Η εξέλιξη
Α’ 8ΛΕΠΤΟ: 0-1 Ασημάκη (π/π), 0-2 Αβραμίδου (π/π), 1-2 Ράντου (π/π), 1-3 Μανωλιουδάκη (περιφέρεια), 1-4 Τσουκαλά (περιφέρεια), 1-5 Ρουμπέση (περιφέρεια)
Β’ 8ΛΕΠΤΟ: 2-5 Ρόμπινσον (κόντρα), 2-6 Ασημάκη (φουνταριστός), 3-6 Έγκενς Μ. (π/π), 4-6 Έγκενς Μ. (περιφέρεια)
Γ’ 8ΛΕΠΤΟ: 5-6 Ράιτ (π/π), 5-7 Διαμαντοπούλου Β. (περιφέρεια), 5-8 Αβραμίδου (πέναλτι), 5-10 Τσουκαλά (περιφέρεια), 5-11 Τσουκαλά (π/π)
Δ’ 8ΛΕΠΤΟ: 6-11 Μπεκάζι (π/π), 7-11 Βάλιν (κόντρα), 7-12 Ρουμπέση (π/π), 8-12 Ράιτ (π/π)
ΚΑΝΑΔΑΣ  ΕΛΛΑΔΑ 8-12
(1-5, 3-1, 1-5, 3-1)
Καναδάς (Γκάι Μπέικερ):  Ρίλτον, Αλόγκμπο, Μοντόν, Ράιτ 2, Έγκενς Μ. 2, Μπαρόν, Μπεκάζι 1, Περάλτ, Έγκενς Κ., Ρόμπινσον 1, Βάλιν 1, Ράντου 1, Κόλτερτζον
5/9 π/π, 2 κόντρα, 1 περιφέρεια
Ελλάδα (Γιώργος Μορφέσης): Κούβδου, Τσουκαλά 4, Διαμαντοπούλου Β. 1, Ψούνη, Πλευρίτου Μαργ., Αβραμίδου 2, Ασημάκη 2, Ρουμπέση 2, Κότσια, Μανωλιουδάκη 1, Πλευρίτου Ελ., Μπενέκου Άλκ., Διαμαντοπούλου Χρ.