Κυριακή, Ιουλίου 28

15ο ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ: Χαλαρά η Εθνική Ανδρών στα προημιτελικά με νίκη επί της Ν. Αφρικής (13-5)

GOUNAS
ΦΩΤΟ: Τρία γκολ σήμερα από τον Αλέξανδρο Γούνα

Σε χαλαρούς ρυθμούς κινήθηκε το πρωί η Εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης των Ανδρών, απέναντι στη Νότια Αφρική την οποία και νίκησε εύκολα με 13-5, για να πάρει έτσι και τυπικά το εισιτήριο της πρόκρισης στις 8 κορυφαίες ομάδες του κόσμου.
Εκεί όπου θα συναντήσει πιθανότατα την Ουγγαρία, την ερχόμενη Τρίτη (16.30), σε ένα παιχνίδι που η νίκη σε στέλνει στα μετάλλια και η ήττα στην διεκδίκηση μιας θέσης μεταξύ 5ης – 8ης, στο 15ο Παγκόσμιο πρωτάθλημα.
Η ώρα (πρώτο σημερινό ματς), αλλά και η δυναμικότητα του αντιπάλου της, έδωσε το δικαίωμα στην Εθνική μας να μην είναι φρέσκια στο πρώτο μισό του αγώνα, όταν οι Νοτιοαφρικάνοι πάλεψαν.
Ισοφάρισαν δύο φορές (3-3 και 4-4), αλλά ο Αλέξανδρος Γούνας έστειλε τις ομάδες στην 5λεπτη ανάπαυλα του ημιχρόνου με δύο γκολ διαφορά, καθώς σκόραρε στην εκπνοή (6-4).
Από εκεί και μετά τα πράγματα έγιναν πιο απλά, η Εθνική έφτασε στο 12-4 με σερί 8-0 υπέρ της και η Νότια Αφρική ξανασκόραρε (4.03’’ από τη λήξη) μετά από σχεδόν 14 λεπτά.
Η εξέλιξη
Α’ 8ΛΕΠΤΟ: 1-0 Βλαχόπουλος (περιφέρεια), 1-1 Καρντ (φουνταριστός), 2-1 Μουρίκης (φουνταριστός), 3-1 Αφρουδάκης (κόντρα), 3-2 Μόλινεξ (περιφέρεια).
Β’ 8ΛΕΠΤΟ: 3-3 Μπάντερχορστ (φουνταριστός), 4-3 Βλαχόπουλος (π/π), 4-4 Ντόουνς (π/π), 5-4 Γούνας (π/π), 6-4 Γούνας (π/π)
Γ’ 8ΛΕΠΤΟ: 7-4 Γούνας (περιφέρεια), 8-4 Κολόμβος (π/π), 9-4 Κολόμβος (π/π), 10-4 Φουντούλης (π/π).
Δ’ 8ΛΕΠΤΟ: 11-4 Αφρουδάκης (π/π), 12-4 Μυλωνάκης (κόντρα), 12-5 Λε Ρου Ε. (περιφέρεια), 13-5 Φουντούλης (περιφέρεια).
ΕΛΛΑΔΑ – ΝΟΤΙΑ ΑΦΡΙΚΗ 13-5
(3-2, 3-2, 4-0, 3-1)
Ελλάδα (Σάκης Κεχαγιάς): Τσαλκάνης, Μυλωνάκης 1, Γούβης, Γεννηδουνιάς, Φουντούλης Ι. 2, Ποντικέας, Αφρουδάκης Χρ. 2, Δελακάς, Μουρίκης 1, Κολόμβος 2, Γούνας 3, Βλαχόπουλος 2, Γαλανίδης.
7/11 π/π, 2 κόντρα, 1 φουνταριστός, 3 περιφέρεια.
Νότια Αφρική (Μπραντ Ρόουβ): Φλέτσερ, Λε Ρου Ε. 1, Καρντ 1, Μπάντεχορστ 1, Ρόντα, Κάιτ, Ντόουνς 1, Μπελ, Γουάιτ, Λε Ρου Π., Μόλινεξ 1, Καγί, Στιούαρτ
1/4 π/π, 2 φουνταριστός, 2 περιφέρεια.
Διαιτητές: Πέταρ Αμπράμοβιτς (Μαυροβούνιο) – Ζοάο Καρντενούτο (Βραζιλία)
Επόμενος αντίπαλος της Εθνικής μας ομάδας, στα προημιτελικά, ο νικητής της σημερινής συνάντησης Ουγγαρία – Καζακστάν (19.50), την Τρίτη (16.30).