Παρασκευή, Αυγούστου 2

15ο ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ / ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ: Παλικαρίσια νίκη (11-9) επί της Αυστραλίας και φουλ για 5η θέση η Εθνική Ανδρών

BCNA1
Νίκη με 11-9 επί της Αυστραλίας και θέση στην πρώτη 6άδα του 15ου Παγκόσμιου πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης στη Βαρκελώνη, πέτυχε η Εθνική μας ομάδα των Ανδρών που άντεξε μέχρι τέλους την πίεση και το αντιαθλητικό – κάποιες στιγμές – παιχνίδι των «καγκουρό».
Μια Εθνική μεταμορφωμένη από το παιχνίδι των προημιτελικών με την Ουγγαρία, με φρεσκάδα στη σκέψη και την εκτέλεση, καλύτερη ευστοχία στον παίκτη παραπάνω που κόστισε κόντρα στους Μαγυάρους, που άφησε τους Αυστραλούς στο κυνήγι του σκορ, από την αρχή μέχρι το τέλος του αγώνα.
Ενός αγώνα που άρχισε με καλούς οιωνούς (3-1), με ισάριθμα γκολ στον παραπάνω, αν και χάσαμε και άλλα δύο με τον ίδιο τρόπο.
Οι Αυστραλοί πλησίασαν δύο φορές (3-2 και 4-3), για να έλθει το σερί μας (3-0) και 3.20’’ της δεύτερης περιόδου η Ελλάδα να ξεφύγει στο +4 (7-3) με τον Κυριάκο Ποντικέα. Κάτι που υποχρέωσε τον Φάτοβιτς να αλλάξει τον τερματοφύλακα του.
Η συνέχεια ανήκει στην Αυστραλία που με δικό της σερί (0-4) μας ισοφάρισε (7-7) 4.14’’ της τρίτης περιόδου, πριν ο Χριστόδουλος Κολόμβος πετύχει την δική του γκολάρα, λίγο μετά (2.46’’) και ο Άγγελος Βλαχόπουλος ξαναδώσει το προβάδισμα στην Εθνική μας (9-8), σκορ με το οποίο ξεκίνησε η τελευταία περίοδος.
Ένα από τα λάθη μας, που δεν τα αποφύγαμε και σήμερα, έφερε ξανά την ισοφάριση (9-9) με γκολ στην κόντρα από τον Γιάνγκερ (7.05’’), αλλά από εκεί και πέρα κόντρα στην σκληρότητα των Αυστραλών, μίλησε και η δική μας αποφασιστικότητα.
Αρχικά ο Βαγγέλης Δελακάς (6.17’’) και στη συνέχεια ο Βλαχόπουλος (3.26’’) πέτυχαν τα καθοριστικά για τη νίκη γκολ, με τον Κώστα Τσαλκάνη να σταματάει τον παραπάνω των Αυστραλών 1.25’’ και ουσιαστικά να τελειώνει το παιχνίδι.
Ακολούθησε κλέψιμο του Μανώλη Μυλωνάκη στα 47’’ και αποβολή με αντικατάσταση του Χρήστου Αφρουδάκη στα 18’’, ταυτόχρονα με τον Γκίλχριστ, που εμφανώς τον χτύπησε.
Ήταν η 24η νίκη μας σε σύνολο 61 αγώνων (11 ισοπαλίες, 26 ήττες) απέναντι στην Αυστραλία, την οποία σε 6 ματς Παγκόσμιου πρωταθλήματος (4 ήττες) είχαμε ξανακερδίσει άλλη μία φορά το 2005 στο Μόντρεαλ (10-8).
Το Σάββατο, για την 5η θέση, η Εθνική θα αντιμετωπίσει τον νικητή της συνάντησης που ακολουθεί (Σερβία – Ισπανία) στις 21.45.
Η εξέλιξη
Α’ 8ΛΕΠΤΟ: 1-0 Φουντούλης (π/π), 1-1 Γιάνγκερ (περιφέρεια), 2-1 Δελακάς (π/π), 3-1 Μυλωνάκης (π/π)
Β’ 8ΛΕΠΤΟ: 3-2 Κάμπελ (περιφέρεια), 4-2 Φουντούλης (πέναλτι), 4-3 Ροτς (π/π), 5-3 Δελακάς (περιφέρεια), 6-3 Βλαχόπουλος (π/π), 7-3 Ποντικέας (περιφέρεια), 7-4 Κάμπελ (π/π)
Γ’ 8ΛΕΠΤΟ: 7-5 Γκίλχριστ (περιφέρεια), 7-6 Γιάνγκερ (π/π), 7-7 Χόουντεν (περιφέρεια), 8-7 Κολόμβος (φουνταριστός), 8-8 Γκίλχριστ (π/π), 9-8 Βλαχόπουλος (περιφέρεια)
Δ’ 8ΛΕΠΤΟ: 9-9 Γιάνγκερ (κόντρα), 10-9 Δελακάς (π/π), 11-9 Βλαχόπουλος (π/π)
ΕΛΛΑΔΑ – ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ 11-9
(3-1, 4-3, 2-4, 2-1)
Ελλάδα (Σάκης Κεχαγιάς): Τσαλκάνης, Μυλωνάκης 1, Γούβης, Γεννηδουνιάς, Φουντούλης Ι. 2, Ποντικέας 1, Αφρουδάκης Χρ., Δελακάς 3, Μουρίκης, Κολόμβος 1, Γούνας, Βλαχόπουλος 3, Γαλανίδης
6/12 π/π, 1/1 πέναλτι, 1 φουνταριστός, 3 περιφέρεια
Αυστραλία (Έλβις Φάτοβιτς): Κλαρκ  (Ντενερλέι), Κάμπελ 2, Μάρτιν Μ., Κότεριλ, Πάουερ, Γκίλχριστ 2, Ροτς 1, Γιάνκερ 3, Σουίφτ, Μάρτιν Τ., Χόουντεν 1, Μίλερ