Κυριακή, Αυγούστου 4

15ο ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ / ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ ΑΝΔΡΩΝ: Έκτη η Εθνική μας με ήττα (8-10) από την Ισπανία και ελπιδοφόρα διαπιστευτήρια

bcna5

Την 6η θέση στο 15ο Παγκόσμιο πρωτάθλημα της Βαρκελώνης κατέλαβε τελικά η Εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης των Ανδρών μετά την αποψινή της ήττα με 10-8 από την Ισπανία στον αγώνα κατάταξης για την 5η θέση.
Ολοκλήρωσε έτσι μια πετυχημένη παρουσία της σε μια κορυφαία διοργάνωση, εκεί όπου απουσίαζε τις δύο τελευταίες φορές (2009 Ρώμη, 2011 Σαγκάη) και καταγράφοντας την τρίτη καλύτερη επίδοση της (όπως το 2001 στη Φουκουόκα και το 2007 στη Μελβούρνη), μετά το χάλκινο μετάλλιο του 2005 (Μόντρεαλ) και την 4η θέση το 2003 (Βαρκελώνη).
Πάνω απ όλα όμως έδειξε ότι το μέλλον της ανήκει, αφού τα δείγματα που παρουσίασε αυτή η νέα ομάδα μας, με νέο ομοσπονδιακό τεχνικό στον πάγκο της (Κεχαγιάς), είναι άκρως ενθαρρυντικά.
Απόψε, κόντρα στους οικοδεσπότες τους οποίους είχαμε κερδίσει (8-7) στη φάση των Ομίλων, πληρώσαμε ουσιαστικά την αδυναμία μας να σταματήσουμε έναν παίκτη των αντιπάλων μας. Τον Άλμπερτ Εσπανιόλ που πέτυχε συνολικά 5 γκολ, 4 από τα οποία στην καταστροφική δεύτερη περίοδο (δεχτήκαμε 5 γκολ), σχεδόν πανομοιότυπα από το δοκάρι αριστερά σε επίθεση με παραπάνω, τα τρία, (το άλλο πέναλτι).
Παρόλα αυτά η αντίδραση μας ήλθε, στο τρίτο 8λεπτο, όταν παρά τον τραυματισμό του Κώστα Μουρίκη, καταφέραμε να ισοφαρίσουμε (8-8) με πέναλτι στα 33’’ (Φουντούλης).
Συνέχεια όμως δεν υπήρξε αφού απάντηση στα γκολ των Μινγκέλ και Εσπανιόλ (3.45’’) δεν είχαμε, στην τελευταία περίοδο, όπου πάντως φωνάζουμε για πέναλτι που έγινε στον Κολόμβο στα 2.20’’ στην τελική του προσπάθεια σε επίθεση με παραπάνω.
Κάπου εκεί και παρά τα τάιμ άουτ του Κεχαγιά, η νίκη μας αποχαιρέτησε και οι Ισπανοί βρέθηκαν ένα σκαλί πιο πάνω μας στην τελική κατάταξη.
Η εξέλιξη
Α’ 8ΛΕΠΤΟ: 1-0 Φουντούλης (περιφέρεια), 1-1 Μολίνα (φουνταριστός), 2-1 Δελακάς (π/π)
Β’ 8ΛΕΠΤΟ: 2-2 Εσπανιόλ (π/π), 2-3 Εσπανιόλ (π/π), 3-3 Δελακάς (περιφέρεια), 3-4 Βάλες (π/π), 3-5 Εσπανιόλ (π/π), 4-5 Γούνας (π/π), 4-6 Εσπανιόλ (πέναλτι)
Γ’ 8ΛΕΠΤΟ: 5-6 Δελακάς (π/π), 5-7 Γκαρσία (π/π), 6-7 Βλαχόπουλος (περιφέρεια), 6-8 Μολίνα (περιφέρεια), 7-8 Κολόμβος (π/π), 8-8 Φουντούλης (πέναλτι)
Δ’ 8ΛΕΠΤΟ: 8-9 Μινγκέλ (φουνταριστός), 8-10 Εσπανιόλ (περιφέρεια)
ΕΛΛΑΔΑ – ΙΣΠΑΝΙΑ 8-10
(2-1, 2-5, 4-2, 0-2)
Ελλάδα (Σάκης Κεχαγιάς): Τσαλκάνης, Μυλωνάκης, Γούβης, Γεννηδουνιάς, Φουντούλης Ι. 2, Ποντικέας, Αφρουδάκης Χρ., Δελακάς 3, Μουρίκης, Κολόμβος 1, Γούνας 1, Βλαχόπουλος 1, Γαλανίδης
4/9 π/π, 1/1 πέναλτι, 3 περιφέρεια
Ισπανία (Ράφα Αγκιλάρ): Αγκιλάρ, Μουναρίθ, Ντε Λέρα, Αλαρκόν, Μολίνα 2, Μινγκέλ 1, Σιράνι, Εσπανιόλ 5, Βάλες 1, Περόνε, Εστράνι, Γκαρσία Ξ. 1, Λόπεζ
5/10 π/π, 1/1 πέναλτι, 2 φουνταριστός, 2 περιφέρεια
Διαιτητές: Νέναντ Γκόλιανιν (Σερβία) – Ντάνιελ Φλαχάιβ (Αυστραλία)
Νωρίτερα, για το χάλκινο μετάλλιο η Κροατία νίκησε 10-8 την Ιταλία και είναι για 3η συνεχόμενη φορά 3η σε Παγκόσμιο πρωτάθλημα, με έναν εκ των δύο διαιτητών τον δικό μας Γιώργο Σταυρίδη, ενώ για την 7η θέση η Σερβία νίκησε 13-7 την Αυστραλία.
Έτσι, στην πρώτη 7άδα του 15ου Παγκοσμίου πρωταθλήματος, απαντώνται εθνικές ομάδες μόνον από την Ευρώπη και καμία από άλλες ηπείρους!