Κυριακή, Αυγούστου 11

EURO Women U-17: Ελλάδα-Νησιά Φερόε 3-2

Με νίκη, 3-2 τα Νησιά Φερόε, έκλεισε η Εθνική Κορασίδων τους αγώνες της στον 1ο προκριματικό γύρο του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 2013 και πέρασε ως δεύτερη αν και ισόβαθμη με τη διοργανώτρια Δανία από τον 10ος όμιλο στον επόμενο γύρο.
Σκόρερ για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα η Βεατρίκη Σαρρή στο 11ο λεπτό, η Καλλιόπη Κωνσταντοπούλου στο 33ο και η αρχηγός Δανάη Καλδαρίδου με πέναλτι στο 51ο λεπτό. Για τα Νησιά Φερόε και τα δύο γκολ πέτυχε η αρχηγός τους Λιβ Άργκε στο 55ο και στο 82ο λεπτό (πέναλτι).
Η διαιτητής Κατερίνα Ζόρα από την Ουκρανία παρατήρησε με κίτρινη κάρτα τις Μακρή, Ρόιν και απέβαλε με απευθείας κόκκινη κάρτα την Κωνσταντοπούλου στο 81ο λεπτό.
ΕΛΛΑΔΑ (Ευάγγελος Κουτσάκης): Μαργαρίτη- Καλτσίδη (54’ Παναγιωτίδη), Κόντου, Γκάτσου, Κωτσάκη, Καλδαρίδου, Σαρρή, Μωραΐτου, Ζέρβα (59’ Μπέλλου), Κουπετσίδου (49’ Μακρή), Κωνσταντοπούλου.
ΝΗΣΙΑ ΦΕΡΟΕ (Γιόν Πάουλι Όλσεν): Α. Άργκε (74’ Νταμ)- Λέρβιγκ, Ομπράντοβιτς (77’ Χολμ), Ρόιν, Τόμσεν, Σίμονσεν, Λ. Άργκε, Τζούρχουους, Βανγκ, Ρασμουσντότιρ (41’ Γιοχάνεσεν), Χέντζε.
*Στον άλλον αγώνα του ομίλου η Δανία συνέτριψε την Ουαλία 7-1.
**Υπενθυμίζεται ότι στον δεύτερο προκριματικό γύρο προκρίνονται οι δύο πρώτες ομάδες από κάθε έναν από τους δέκα ομίλους που έχουν σχηματιστεί και η καλύτερη τρίτη ομάδα όλων των ομίλων. Απευθείας στον δεύτερο προκριματικό γύρο έχουν περάσει βάσει του UEFA ranking η Γερμανία, η Γαλλία και η Ισπανία, όπου μαζί με τις άλλες 21 ομάδες που θα προκριθούν από τον πρώτο προκριματικό γύρο θα σχηματίσουν 6 ομίλους των 4 ομάδων ο καθένας. Οι αγώνες θα διεξαχθούν στο χρονικό διάστημα 31/9/2013 έως 20/10/2013. Στην τελική φάση θα προκριθούν οι έξι πρώτοι κάθε ομίλου και ο καλύτερος δεύτερος όλων των ομίλων. Οι αγώνες της τελικής φάσης θα φιλοξενηθούν στην Αγγλία και το τουρνουά θα διαρκέσει από τις 26/11/2013 έως τις 8/12/2013.