Δευτέρα, Ιουνίου 30

Περήφανοι για τη «γαλανόλευκη»

Στην πόλη Ρεσίφε σταμάτησε η πορεία της Εθνικής στο Μουντιάλ 2014, καθώς έχασε στα πέναλτι (5-3) την ευκαιρία να προκριθεί στους «8». Καλύτερη στο μεγαλύτερο μέρος της συγκλονιστικής αναμέτρησης (1-1, κ.α. & παρ.), η «γαλανόλευκη» δεν εκμεταλλεύθηκε τις σπουδαίες ευκαιρίες που είχε για να γράψει άλλη μια χρυσή σελίδα. Μπράβο στους Έλληνες διεθνείς για την υπέρβαση, συγχαρητήρια και στην Κόστα Ρίκα για την εξίσου τεράστια προσπάθεια.

ROUND OF 16

1-1(5-3 πέν.)

ΚΟΣΤΑ ΡΙΚΑ

ΕΛΛΑΔΑ

Διαιτητής Μπέντζαμιν Γουΐλιαμς, βοηθοί: Μάθιου Κριμ-Χακάν Ανάζ (Αυστραλία), 4ος διαιτητής: Ναουάφ Σουκράλα (Μπαχρέιν)
ΚΟΣΤΑ ΡΙΚΑ (Χόρχε Λουΐς Πίντο): 1.Νάβας, 3.Γκονζάλες, 4.Ουμάνια, 5.Μπόρχες, 6.Ντουάρτε, 7.Μπολάνιος, 9.Κάμπελ, 10.Ρουΐζ, 15.Ντίαζ, 16.Γκαμπόα, 17.Τεχέδα
Αναπληρωματικοί: 18.Πέμπερτον, 23.Καμπρονέρο, 2.Ακόστα, 8.Μίριε, 11.Μπαράντες, 12.Φράνσις, 13.Γρανάδος, 14.Μπρένες, 19.Μίλερ, 20.Κάλβο, 21.Ουρένια, 22.Κουμπέρο
ΕΛΛΑΔΑ (Φερνάντο Σάντος): 1.Καρνέζης, 2.Μανιάτης, 4.Μανωλάς, 7.Σαμαράς, 10.Καραγκούνης, 14.Σαλπιγγίδης, 15.Τοροσίδης, 16.Χριστοδουλόπουλος, 19.Παπασταθόπουλος, 20.Χολέβας, 22.Σάμαρης
Αναπληρωματικοί: 12.Γλύκος, 13.Καπίνο, 3.Τζαβέλλας, 5.Μόρας, 6.Τζιόλης, 8.Κονέ, 9.Μήτρογλου, 11.Βύντρα, 17.Γκέκας, 18.Φετφατζίδης, 21.Κατσουράνης, 23.Ταχτσίδης

Έναρξη του αγώνα

2: Πρώτο σουτ του αγώνα από τον Χριστοδουλόπουλο, η μπάλα φεύγει ψηλά άουτ
8: Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα για την Κόστα Ρίκα, με το άστοχο σουτ του Μπολάνιος από πλεονεκτική θέση

10: Σχετικά καλός ο ρυθμός της αναμέτρησης στα πρώτα της λεπτά, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να επιβληθούν στο χώρο του κέντρου

12: Καλή ατομική προσπάθεια του Χριστοδουλόπουλου, όμως το σουτ που επιχειρεί δεν προβληματίζει τον Νάβας

15: Επικίνδυνη σέντρα του Σαμαρά στην αντεπίθεση, ο Ουμάνια διώχνει τη μπάλα σε κόρνερ

19: Πολύ καλή επέμβαση του Μανωλά προ του Κάμπελ μέσα στη μεγάλη περιοχή

25: Πιέζει στα τελευταία λεπτά η Κόστα Ρίκα, όμως η ελληνική άμυνα αντιδρά θετικά

28: Καλό μακρινό σουτ του Καραγκούνη, μπλοκάρει τη μπάλα ο Νάβας

30: Η ελληνική ομάδα ισορροπεί το παιχνίδι και το μεταφέρει στην αντίπαλη περιοχή

35: Περισσότερη ώρα η κατοχή της μπάλας για την Κόστα Ρίκα, πιο επικίνδυνη η Ελλάδα στις αντεπιθέσεις
36: Κίτρινη κάρτα στον Σάμαρη
37: Μεγάλη ευκαιρία για την Ελλάδα, με τη σέντρα του Χολέβας και τον Σαλπιγγίδη από το ύψος της μικρής περιοχής να μη μπορεί να σκοράρει με προβολή, καθώς αποκρούει τη μπάλα εντυπωσιακά ο Νάβας. Η καλύτερη στιγμή έως τώρα της αναμέτρησης

42: Κίτρινη κάρτα στον Ντουάρτε, σταματάει με φάουλ τον Χριστοδουλόπουλο που έμπαινε με αξιώσεις στη μεγάλη περιοχή

45: Δύο λεπτά ο επιπλέον χρόνος

45+3: Λήξη α΄ ημιχρόνου

Έναρξη β΄ ημιχρόνου

47: Κεφαλιά του Σαμαρά ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Χολέβας, ο Νάβας μπλοκάρει τη μπάλα

48: Κίτρινη κάρτα στον Τεχέδα

52: ΓΚΟΛ! Με τεχνικό σουτ του Ρουΐζ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η Κόστα Ρίκα ανοίγει το σκορ

55: Ψυχρολουσία για την Εθνική που βρίσκεται πίσω στο σκορ, από μια φάση που δεν έδειχνε στην αρχή της επικίνδυνη
56: Κίτρινη κάρτα στον αναπληρωματικό παίκτη Γρανάδος

58: Πρώτη κίνηση από τον κ. Σάντος. Ο Μήτρογλου στη θέση του Σάμαρη

65: Έχει χαθεί ο ρυθμός από τις συνεχόμενες διακοπές για τραυματισμούς παικτών

66: Αλλαγή για την Κόστα Ρίκα. Μέσα ο Κουμπέρο, εκτός αγώνα ο Τεχέδα.

66: Με δέκα παίκτες μένει η Κόστα Ρίκα, λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Ντουάρτε

67: Ο Σαμαράς δεν μπορεί να πιάσει όπως θέλει την κεφαλιά από καλή θέση, η μπάλα φεύγει άουτ

69: Δεύτερη αλλαγή για την Ελλάδα. Ο Γκέκας στη θέση του Σαλπιγγίδη

70: Νέα άστοχη κεφαλιά, αυτή τη φορά από τον Χριστοδουλόπουλο

70: Κίτρινη κάρτα στον Ρουΐζ

71: Πολιορκία στην περιοχή της Κόστα Ρίκα, ο Νάβας επεμβαίνει σε δύο επικίνδυνες σέντρες των Ελλήνων διεθνών
72: Κίτρινη κάρτα στον Μανωλά

77: Αλλαγή για την Κόστα Ρίκα. Ο Ακόστα αντί του Γκαμπόα

78: Τελευταία αλλαγή για την Ελλάδα. Ο Κατσουράνης στη θέση του Μανιάτη

82: Συνεχόμενες εκτελέσεις φάουλ έξω από την περιοχή της Κόστα Ρίκα περνούν ανεκμετάλλευτες

84: Τελευταία αλλαγή και για την Κόστα Ρίκα. Ο Μπρένες στη θέση του Μπολάνιος

88: Μεγάλη ευκαιρία για την Εθνική, ο Γκέκας δεν μπορεί να σκοράρει από κοντά, ύστερα από σέντρα του Χριστοδουλόπουλου

90: Κίτρινη κάρτα στον Νέβας για καθυστέρηση

90+1: ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ! Ο Παπασταθόπουλος παίρνει το ριμπάουντ από την απόκρουση του Νάβας στο σουτ του Γκέκα και κάνει από κοντά το 1-1! Ποδοσφαιρική δικαιοσύνη έστω και στις καθυστερήσεις...

90+3: Ευκαιρία για να σκοράρει εκ νέου η Εθνική, ο Μήτρογλου παίρνει την κεφαλιά και ο Νάβας διώχνει τη μπάλα σε κόρνερ

90+3: Άλλα δύο λεπτά μένουν για την ανατροπή
90+6: Λήξη της κανονικής διάρκειας, ο αγώνας οδηγείται στην παράταση. Μεγάλα τα ψυχικά αποθέματα των Ελλήνων διεθνών, με παίκτη λιγότερο η Κόστα Ρίκα

Έναρξη της παράτασης

91: Καλή στιγμή για την Εθνική, ο Νάβας δεν αιφνιδιάζεται από τη σέντρα του Τοροσίδη και μπλοκάρει τη μπάλα

93: Άστοχο σουτ του Χριστοδουλόπουλου, η μπάλα ψηλά άουτ. Η Εθνική βρίσκεται συνέχεια στην επίθεση και πιέζει για το δεύτερο γκολ

94: Μήτρογλου και Γκέκας δεν μπορούν από κοντά να απειλήσουν την εστία του Νάβας

100: Νέα ευκαιρία για την Εθνική, με το σουτ του Κατσουράνη από τη μικρή περιοχή και την κόντρα σε πόδια αμυντικών την τελευταία στιγμή

105: Συγκλονιστικά τα λεπτά της παράτασης. Στην επίθεση μονίμως η Ελλάδα, όλη η Κόστα Ρίκα πίσω για να πάει το ματς στα πέναλτι

105: Ελάχιστος χρόνος για ξεκούραση και σε λίγο το δεύτερο μέρος της παράτασης
106: Η Κόστα Ρίκα απειλεί μετά από ώρα, με το άστοχο σουτ του Μπρένες

107: Ο Νάβας πραγματοποιεί εξαιρετική έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα πριν ο Γκέκας να βρεθεί κοντά στο γκολ

112: Η Κόστα Ρίκα με τον Κουμπέρο φτάνει με αξιώσεις στην ελληνική περιοχή, όμως οι Έλληνες αμυντικοί απομακρύνουν τον κίνδυνο

113: Ο Χριστοδουλόπουλος σουτάρει από καλή θέση, ο Νάβας επεμβαίνει επιτυχώς. Άλλη μια μεγάλη φάση για την Εθνική, καθώς στην αντεπίθεση ήταν πέντε Έλληνες διεθνείς έναντι τριών της Κόστα Ρίκα

119: Άστοχο σουτ του Μήτρογλου έξω από τη μεγάλη περιοχή

120: Άλλα δύο λεπτά για να λήξη η παράταση

120+1: Απίστευτη ευκαιρία για την Ελλάδα. Ο Μήτρογλου δεν μπορεί να νικήσει στο τετ-α-τετ τον Νάβας. Εκπληκτικός ο πορτιέρο της Κόστα Ρίκα κρατάει μόνος του την ομάδα στο παιχνίδι της πρόκρισης

120+2: Λήξη της παράτασης. Όλα θα κριθούν στα πέναλτι. Άτυχη η Εθνική, είχε πολλές καλές στιγμές για να βρίσκεται ήδη στους «8». Τώρα, θα διεκδικήσει για πρώτη φορά στην ιστορία της την πρόκριση στη διαδικασία των πέναλτι