Δευτέρα, Νοεμβρίου 30

Ν.Ε.Ο.Λ.:Αφιερωμένη στον αρχηγό η νίκη μας στον Πύργο

TELIKO SHMA NEOL

Μια σπουδαία βαθμολογικής σημασίας νίκη πήρε η ομάδα μας στον Πύργο επικρατώντας της τοπικής ομάδας με 64-61 στο παιχνίδι της 9ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα της Α2 ΕΣΚΑΗ.
Το παιχνίδι ξεκίνησε νωθρά για την ομάδα μας, και βρέθηκε πολύ νωρίς πίσω στο σκορ με 7-0.
Από εκείνο το σημείο και μετά δυναμώσαμε την άμυνα μας και η ομάδα μας πήρε ένα μικρό προβάδισμα, χωρίς η απόδοση μας να είναι αντάξια των δυνατοτήτων μας, και το διατήρησε μέχρι την ανάπαυλα του ημιχρόνου (30-34).
Το τρίτο δεκάλεπτο συνεχίστηκε στον ίδιο ρυθμό και ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Πύργου να προηγείται με 48-45.
Στο τελευταίο και καθοριστικό δεκάλεπτο, που ήταν και το πιο εντυπωσιακό, με πρωταγωνιστή τον νεαρό Μπακούρο που με 2/2 τρίποντα και με δυο καλές άμυνες από τον Αραβαντινό η ομάδα μας κατάφερε να γυρίσει το 59-52 και να φτάσει στη νίκη με 64-61.
Μια νίκη που όλοι οι παίχτες  την αφιερώνουν στον απόντα λόγο τραυματισμού  αρχηγό τους Χρήστο Συνοδινό.
Πύργος (Σκίπης), Μάρκος 12, Τριανταφύλλης 7, Παφιώλης, Κωνσταντόπουλος 13, Δασκαλόπουλος 5, Παναγιωτόπουλος 1, Γεωργόπουλος 12, Τσιπολίτης 11, Συναδινός.
ΝΕΟΛ (Τζουγανάτος), Αντωνάτος 13, Συνοδινός Π 13, Κολοβός 13, Μπακούρος 8, Παπαγιάννης 4, Πυλαρινός 11, Παριώτης 2. Δεστουνης,  Σταθατος,  Μπελιτσης, Αραβαντινός.