Πανελλήνιο πρωτάθλημα Προεπιλογής Ε.Ο.:Ήττες στη Ζάκυνθο για τις μικτές μας

Χωρίς επιτυχία και η 2η "έξοδος" των Μικτών μας
Ήττες στη Ζάκυνθο παρά την σχετικά καλή τους παρουσία
Ισάριθμες ήττες για τις μικτές μας από τις αντίστοιχες τις Ε.Π.Σ. Ζακύνθου σήμερα το μεσημέρι στο Δημοτικό Μαχαιράδου της Ζακύνθου στα πλαίσια της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Προεπιλογής Εθνικών Ομάδων 2015-2016.
Οι μικτές μας, αν και προσπάθησαν, δεν τα κατάφεραν ούτε αυτή την φορά απέναντι στις ισοδύναμες Ζακυνθινές ομάδες και παραμένουν στην τελευταία θέση της βαθμολογίας του ομίλου τους.

Γνώρισε την ήττα 1-0 στο τέλος
Προσπάθησαν οι παίδες αλλά έχασαν την ευκαιρία να φύγουν τουλάχιστον με τον βαθμό της ισοπαλίας από τη Ζάκυνθο αφού δέχθηκαν το μοναδικό γκολ του αγώνα στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού.
Το νικητήριο τέρμα των γηπεδούχων πέτυχε ο Καλόφωνος μετά από ωραία πάσα του Κακολύρη στο 77'.
Διαιτητής ο κ. Β. Παναγόπουλος από την Ηλεία με βοηθούς τους κ.κ. Β. Μπέη και Γ. Στεριώτη από την Ζάκυνθο.
Συνθέσεις
Ε.Π.Σ. Ζακύνθου:
Ε.Π.Σ. Ζακύνθου: (Πατρίκ Ενγκεμά): Βλασόπουλος (80’+ Ταμαρέσης), Πήλικας (60’ Αγαλιώτης), Πομώνης, Ρίκος, Μαρίνος, Γουσέτης, Κωλεύρης (65’ Αρβανιτάκης), Βαρδακαστάνης (70’ Καλόφωνος), Κακολύρης Αν. (79’ Κακολύρης Τ.), Κιντέρι, Κουτουλογένης.
Ε.Π.Σ.Κ.Ι.:(Δ. Λιονάτος), Καβαλιεράτος, Δρακάτος (50’ Λουκάτος), Μιχαλάτος, Γκέλος, Σουρβάνος  (65’ Κοκκόσης), Σπαθής, Τριανταφυλλίδης Ε. (50’ Θεοτοκάτος), Καμπανός, Παγουλάτος Ν. (35’ Καβαλλιεράτος), Φωκάς, Μουρελάτος Χ.

Ε.Π.Σ. ΑΧΑΪΑΣ - Ε.Π.Σ. ΗΛΕΙΑΣ  2-0

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η E.Π.Σ. Αχαΐας επικράτησε της Ηλείας με σκορ 2-0 και έγινε το πρώτο φαβορί για την εκ νέου κατάκτηση του πρωταθλήματος στον όμιλο.
Φιλμ αγώνα:
42' ΓΚΟΛ! Ένα λεπτό μετά την είσοδο του στον αγώνα, ο Μπαρτζαλής με υπέροχο πλασέ εκτός περιοχής "κρέμασε" τον αντίπαλο τερματοφύλακα και άνοιξε το σκορ για την Αχαΐα.
53' Κόρνερ του Μπάλλα, η μπάλα φτάνει στον Λούσκο που με δυνατό σουτ στέλνει τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι ενώ στη συνέχεια απομάκρυναν τον κίνδυνο από την εστία τους οι αμυντικοί της Αχαΐας.
61' Ο Μπαρτζάλης βγαίνει σε θέση τετ-α-τετ αλλά νικήθηκε από τον αντίπαλο τερματοφύλακα
74' Ο Μαρκόπουλος με σουτ έξω από τη περιοχή έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι
80' ΓΚΟΛ! Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Πλούμης με σουτ στη κίνηση απο πλάγια θέση διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του και διαμόρφωσε το τελικό 2-0.
Συνθέσεις:
Ε.Π.Σ. ΑΧΑΪΑΣ (Φ. Φωής): Τσεκούρας, Μαρκόπουλος, Ψαρογιαννάκης, Τσουρούλας, Κωστόπουλος, Δριβήλας (41' Μπαρτζαλής), Παπαχρονόπουλος (70' Τζανερόπουλος), Παναγιωτακόπουλος (56' Πλούμης), Σταμούλης (50' Σοφιανός), Σακελλαρόπουλος (70' Τάχος), Συρμής
Ε.Π.Σ. ΗΛΕΙΑΣ: Μανουσιάδης, Γρηγορόπουλος (72' Μουσχουλιάς), Ζωγάκης, Καρούμπαλης, Χριστόπουλος, Μαρκόπουλος (61' Κακογιάννης), Κόσκορης (54' Χριστακόπουλος), Μπάλλας, Τσιγγούνης, Ζαφειρόπουλος (54' Κωνσταντόπουλος), Λούσκος (72' Θεοδωρόπουλος)
Ίδια τύχη με τους παίδες οι Νέοι και ήττα με σκορ 5-2
Τα εύκολα δύσκολα έκαναν οι Νέοι στην Ζάκυνθο και γνώρισαν μια ήττα που θα μπορούσαν να έχουν αποφύγει.
Προηγήθηκαν 0-2 στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου αλλά στη συνέχεια κατέρρευσαν και δέχθηκαν πολύ σύντομα, με ανατροπή μια βαριά, όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι ήττα, με σκορ 5-2 για τους γείτονες.
Όπως προαναφέραμε προηγήθηκε 0-2 με γκολ των Βαλεντή και Τανουσάι.
Στην συνέχεια όμως οι Ζακυνθινοί παίκτες βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και παίζοντας καταπληκτικό ποδόσφαιρο κατάφεραν να γυρίσουν το παιχνίδι και να πετύχουν 5 γκολ!
Χατ τρικ πέτυχε ο Μαρίνος Διονύσιος του Ανδρέα και δύο γκολ ο Μαρίνος Διονύσιος του Ευστάθιου.

Στο τέλος οι Ζακυνθινοί παίκτες κέρδισαν τον χειροκρότημα της κερκίδας.
Διαιτητής ο κ. Ι. Καλογερόπουλος με βοηθούς τους κ.κ. Β. Μπέη και Γ. Στεριώτη όλοι από την Ζάκυνθο.
Οι συνθέσεις
Ε.Π.Σ. Ζακύνθου: (Τζαμαλής Απ.): Μαρόπουλος, Παπαδόπουλος (25’ Σπίνος), Κοτσώνης (86’ Σταμίρης Αγγ.), Κωλέτσης, Κυργιάζος, Σκιαδόπουλος, Παναγόπουλος (88’ Σταμίρης Στ.), Μεταξάς Λ., Μαρίνος Δ.Α., Μαρίνος Δ. Ε., Τσουκαλάς Β.
Ε.Π.Σ.Κ.Ι.:(Μιχ. Αθηναίος), Αντωνίου, Σπαθής (88’ Πολλάκης), Κωλετσης, Ράκας, Καππάτος, Σιμωτάς (84’ Συριάτος), Ρεμούντης, Μπάμπης, Βαλεντής Τανουσάι, Στρακάτος.
Ε.Π.Σ. ΑΧΑΪΑΣ - Ε.Π.Σ. ΗΛΕΙΑΣ  4-0
Στο άλλο παιχνίδι, στο μεγάλο ντέρμπι του Ομίλου, η Ε.Π.Σ. Αχαΐας επικράτησε εύκολα της Ηλείας με σκορ 4-0 στο Ενωσιακό "Ανδρέας Κάνιστρας" στην Πάτρα και αποσπάστηκε στον βαθμολογικό πίνακα με διαφορά 6 βαθμών με αποτέλεσμα να είναι το μεγάλο φαβορί και φέτος της διοργάνωσης.
Φιλμ αγώνα:
3' Σέντρα από τον Μπίστιχα, η μπάλα στρώθηκε στον Φλωρόπουλο που έκανε το δυνατό σουτ έξω από τη περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.
65' ΓΚΟΛ: Ανοίγει το σκορ η Αχαΐα με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Φλωρόπουλου.
74' ΓΚΟΛ! Εκτέλεση φάουλ από τον Φλωρόπουλο, ο Αβραμόπουλος με κεφαλιά κάνει το 2-0!
83' ΓΚΟΛ! Υπέροχη μπαλιά του Φλωρόπουλου στον Μασούρα που με εξαιρετική ενέργεια απέφυγε τους αντιπάλους του, νίκησε και τον τερματοφύλακα κάνοντας το 3-0!
90' ΓΚΟΛ! Λάθος της άμυνας της Ηλείας, ο Μασούρας κλέβει τη μπάλα και με πλασέ διπλασιάζει τα προσωπικά του τέρματα.
Συνθέσεις:
ΕΠΣ ΑΧΑΪΑΣ (Γ. Ψαρράς): Β. Γιαννόπουλος, Τρίγκας, Σαλάγας, Αβραμόπουλος, Καρπέτας, Πουρνατζής, Φλωρόπουλος, Γκολφινόπουλος, Βέρρας (62' Μάλλιαρης), Σταυρόπουλος (67' Φωτόπουλος), Μπίστιχας (56' Μασούρας).
ΕΠΣ ΗΛΕΙΑΣ: Βλάχος, Διαμαντόπουλος, Γιαννακόπουλος (49' Σταθόπουλος), Σταματόπουλος, Σκαλτσάς, Σώκαλης, Λιαρόπουλος, Α. Σακελλαρίου, Νικολόπουλος (56' Μαράτος), Βουργούτζης (75' Μπατζάκης), Τριτάρης.