Δευτέρα, Νοεμβρίου 20

Α1 ΕΣΚΑ-Η: Συνεχίζει πρώτος και αήττητος ο ΑΣΚ (83-64 την Δύμη)

O Αθλητικός Σύλλογος Κεφαλονιά ξεκίνησε μουδιασμένα τον αγώνα, ωστόσο όταν «ζεστάθηκε» δεν είχε κανένα πρόβλημα να επικρατήσει και της Δύμης με 83-64 στο Αργοστόλι και να σημειώσει την 7η νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια στην Α1 ΕΣΚΑ-Η!
Η ομάδα της Κεφαλονιάς παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας και αήττητη στην κατηγορία. Κόντρα στην Δύμη, ο ΑΣΚ ξεκίνησε νωθρά τον αγώνα και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο ημίχρονο με 33-34.
Εντούτοις με το ξεκίνημα της 3ης περιόδου έδειξε να «αφυπνίζεται».
Με 8 σερί πόντους που πήρε από τον Ακτύπη και άλλους 5 από τον Μπαχό, ο ΑΣΚ έκανε ένα σερί 15-0 και μετέτρεψε το 33-34 του ημιχρόνου σε 48-34 στο 25’!
Από εκεί και πέρα όλα πήραν τον δρόμο τους, η διαφορά άρχισε να ανεβαίνει και έφτασε στην μεγαλύτερη τιμή της στο +23 (74-51) στο 34’.
Το χειροκρότημα από τον κόσμο στο φινάλε, ήταν αποτέλεσμα της προσπάθειας που κατέβαλε η ομάδα της Κεφαλονιάς και των έμπειρων παικτών, αλλά και των νεαρών παικτών αυτής της ομάδας.
*Πριν την έναρξη της αναμέτρησης κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή για τα θύματα της τραγωδίας της Μάνδρας.
ΑΣΚ- ΔΥΜΗ 83-64
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ:Κανελλόπουλος – Τσακιράκη
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-18 , 33-34 , 62-46 , 83-64
ΑΣΚ: (Λεωνίδας Παπαδάτος): Βλασσόπουλος, Χουλιαράς 10 (1), Μουίκης 5 (1), Γιαννάτος 2, Χατζής 14, Μπαχός 19 (5) , Χρηστάτος, Ακτύπης 10 (1), Καραπέτσας 3 (1), Βαλλιανάτος 8, Αγγελάτος 2, Τσαπρούνης 10.
ΑΟ ΔΥΜΗΣ (Ν. Παναγιωταρόπουλος): Παλισίδης 3 ( 1), Χρηστόπουλος, Παπαζαφείρης, Στεφανόπουλος 2, Σοφιανός, Χρυσανθακόπουλος 21 (2), Κεπενός 6 (2), Δημητρόπουλος 22 (2), Ζαννής 2, Δαλαμαρίνης 8.