Τρίτη, Μαρτίου 13

Νέα σπουδαία νίκη για τον ΝΕΟΛ 62-73 την ΑΓΕΖ στη Ζάκυνθο

Με μία σπουδαία εκτός έδρας νίκη συνέχισε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις ο ΝΕΟΛ, αφού επικράτησε με 62-73 της Α.Γ.Ε.Ζ. στο κλειστό γυμναστήριο Παναγούλας στη Ζάκυνθο, το μεσημέρι της Κυριακής.
Ο αγώνας ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να παίζουν όμορφο μπάσκετ και να εναλλάσσονται στο σκορ.
Έτσι το α’ δεκάλεπτο τελείωσε ισόπαλο (21-21).
Από την αρχή της β’ περιόδου, όμως, οι φιλοξενούμενοι “έσφιξαν” την άμυνά τους και κατάφεραν να τελειώσουν το ημίχρονο στο +8 (30-38).
Στις αρχές του γ’ δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι προσπάθησαν, με ένα ξέσπασμα, να επανέλθουν και μείωσαν σε 40-45 (25′).
Ωστόσο, οι παίκτες της ομάδας μας παρέμειναν ψύχραιμοι και με όπλο την εκπληκτική αμυντική λειτουργία επανέφεραν τη διαφορά σε διψήφια τιμή (44-54, 30′).
Στη δ’ περίοδο ο Ν.Ε.Ο.Λ. διαχειρίστηκε εξαιρετικά το προβάδισμά του (50-67, 36′) και έφθασε δίκαια σε μία άνετη και σπουδαία επικράτηση.
*Σύσσωμη η ομάδα αφιέρωσε τη νίκη στον τραυματία Ανδρέα Σκροπολίθα, ο οποίος θα διαβεί την πόρτα του χειρουργείου εντός των ημερών. Του ευχόμαστε ταχεία ανάρρωση και να επανέλθει σύντομα κοντά μας!
Τα δεκάλεπτα: 21-21, 30-38, 44-54, 62-73
Α.Γ.Ε. Ζακύνθου (Κοριανίτης): Θεοδωρίτσης 15(3), Βαρβαρίγος 2, Πέττας, Κοτσέτας 12(2), Καψαμπέλης, Κ. Μάργαρης 6, Ν. Μάργαρης, Μπονίκος 27, Γιατράς.
ΝΕΟΛ (Τζουγανάτος): Αντωνάτος 5, Παπαγιάννης 4 (1), Ντούλες 13 (3), Βεργανελάκης 11 (1), Χ. Συνοδινός 4, Λιάκος 2, Μαρούλης 21, Τρυφωνόπουλος 13 (1), Αθανασόπουλος, Αραβαντινός.