Κυριακή, Απριλίου 22

Με νίκη επέστρεψε στην δράση ο ΑΣΚ Επικράτησε της Ολυμπιάδας στην Πάτρα 59-55

Ο Αθλητικός Σύλλογος Κεφαλονιά, επέστρεψε μετά από σχεδόν τρεις εβδομάδες στην δράση και μαζί στις … επιτυχίες, επικρατώντας στην Πάτρα της Ολυμπιάδας με 59-55, στο εξ’ αναβολής παιχνίδι της 24ης αγωνιστικής της Α1 ΕΣΚΑ-Η.
Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στον αγώνα και με “αιχμή του δόρατος”  τον Γιαλλελή (πέτυχε τους 12 από τους 13 συνολικά πόντους του στο πρώτο δεκάλεπτο), κατάφεραν να προηγηθούν με 20-17 στο πρώτο δεκάλεπτο.

Από εκεί και έπειτα, η  άμυνα του ΑΣΚ «έσφιξε» και  με τον Μπαχό να είναι «ζεστός» από την περιφέρεια, κατάφερε να φτάσει στην 23 του νίκη σε 24 αγώνες στην Α1 ΕΣΚΑ-Η.
Επόμενος και προτελευταίος αγώνας του ΑΣΚ την ερχόμενη Κυριακή και πάλι εκτός έδρας κόντρα στην Απολλωνιάδα.
Διαιτητές: Τσούνας – Κρεστενίτης
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-17, 35-35, 43-51 55-59
ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Π. (Δίπλαρος): Κατσαϊτης 7 (1), Καρακάσης 3(1), Τουλάτος 10 (1), Γιαλελής 13 (2), Αδαμόπουλος 9 (2), Κουμανιώτης 9, Σουντρής 2, Κοντονάσιος 2, Λανταβός.
ΑΣΚ (Λεωνίδας Παπαδάτος):  Χουλιαράς 8, Χατζής 13, Μητρόπουλος, Χρηστάτος, Βαλλιανάτος Κ., Μπαχός 20 (4), Θεοδωράτος 2, Τραυλός, Ακτύπης 12, Βαλλιανάτος 4.
Η οικογένεια του ΑΣΚ εκφράζει τα θερμά της συλλυπητήρια , στον Κώστα Ακτύπη για τον θάνατο της γιαγιάς του, καθώς και στον Γιάννη Χουλιαρά για την απώλεια  του παππού του και τους εύχεται να είναι υγιείς,  με ήθος και αξίες, όπως αυτοί οι άνθρωποι τους δίδαξαν.