Δευτέρα, Απριλίου 2

Τεράστια νίκη 67-49 του ΝΕΟΛ επί της Παναχαϊκής

Φωτογραφία του χρήστη ΝΕΟΛ.

Με μία τεράστια σε σημασία νίκη συνέχισε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις ο Ν.Ε.Ο.Λ., αφού επιβλήθηκε στο μεγάλο ντέρμπι της Παναχαϊκής με 67-49, χθες το μεσημέρι στο Κλειστό Γυμναστήριο Ληξουρίου, στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Α1 ΕΣΚΑ-Η.
Το πάθος και η ενέργεια ξεχείλιζαν από τους παίκτες της ομάδας μας, οι οποίοι έκαναν ένα ονειρικό α’ δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με 27-11. Στη β’ περίοδο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ρίξουν τον ρυθμό τουαγώνα και μείωσαν σε 36-24.
Το γ’ δεκάλεπτο ξεκίνησε όπως έκλεισε το ημίχρονο. Η Παναχαΐκή μείωσε ακόμη περισσότερο (43-36, 25′), όμως ο κόσμος, που είχε κατακλύσει το γήπεδο, έγινε ο έκτος παίκτης της ομάδας και έδωσε την ώθηση που χρειαζόταν ο Ν.Ε.Ο.Λ. τη δεδομένη στιγμή, με αποτέλεσμα να κάνει ένα επιμέρους σερί 6-0, για να προηγηθεί με 49-36 (30′).
Στη δ’ περίοδο οι γηπεδούχοι αύξησαν ακόμη περισσότερο τη διαφορά, με όπλο την εξαιρετική αμυντική τους λειτουργία, φθάνοντας στο εντυπωσιακό και δίκαιο 67-49.
*Όλη η ομάδα αφιέρωσε τη σπουδαία νίκη στον Παναγή Συνοδινό, ο οποίος αποχώρησε τραυματίας από το παιχνίδι στο τέλος του α’ δεκαλέπτου. Του ευχόμαστε ταχεία ανάρρωση!
*Με αυτή τη νίκη ο Ν.Ε.Ο.Λ. έκανε το 2-0 στις αναμετρήσεις απέναντι στην Παναχαϊκή και «κλείδωσε» τη θέση του στην πρώτη τριάδα της βαθμολογίας εν’ όψει πλέι οφ.
*Επόμενος αγώνας με τον Αίολο Αγυιάς την Κυριακή 15/04 στην Πάτρα.
*Οι παίκτες, η τεχνική ηγεσία και η διοίκηση του Ν.Ε.Ο.Λ. εύχονται σε όλο τον κόσμο Καλές Γιορτές και Καλό Πάσχα με υγεία!
Τα δεκάλεπτα: 27-11, 36-24, 49-36, 67-49
Ν.Ε.Ο.Λ. (Τζουγανάτος): Αντωνάτος 14, Παπαγιάννης, Π. Συνοδινός 3 (1), Ντούλες 8 (2), Βεργανελάκης 6 (1), Χ. Συνοδινός 6 (2), Λιάκος, Μαρούλης 17, Τρυφωνόπουλος 13.
ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Πολυδωρόπουλος): Μασούρας, Λεβεντόπουλος 2, Ζαπανιώτης 8, Ζαφειρόπουλος 9, Διαμαντόπουλος 1, Ρέλλας 10 (1), Παλλαδινός 4, Παπαγεωργίου 1, Ξούλος, Καπερώνης 8 (2), Θεοδωρόπουλος 2, Παπακώστας 4.